Blog

PO DWORACH I PAŁACACH WIELKOPOLSKI

Tak jak w zeszłym roku po Małopolsce, to w tym sezonie grupa członków i przyjaciół PTZ odbyła wycieczkę po Wielkopolsce. Naszym celem było zwiedzenie interesujących, ważnych, znanych i mniej znanych obiektów, które wiążą się z historią oraz tradycją ziemiańską.

Samo zakwaterowanie w Puszczykowie pod Poznaniem było nawiązaniem do przeszłości, ale tej powojennej, bowiem wiele osób ze środowiska ziemiańskiego właśnie w tym “wielkopolskim Milanówku”, czyli mieście ogrodzie, znalazło schronienie; niektóre rodziny pozostały tam do dziś.

Wybór odwiedzanych zespołów zabytkowych w dużej mierze determinowały odległości, niemniej wydaje nam się, że i tak dużo zobaczyliśmy, a były to dwory lub pałace w: Winnej Górze, Kołaczkowie, Miłosławiu, Rogalinie, Koszutach, Jaszkowie, Manieczkach, Brodnicy, Turwi, Racocie, Czaczu, Nowym Belęcinie, Konarzewie, Kwilczu, Brzóstkowie, Śmiełowie, czyli od wielkiego i zasłużonego Rogalina, po niewielkie, a z takim smakiem odtworzone Koszuty czy domowe i “swojskie” Brodnica oraz Kwilcz.

Wszędzie spotykaliśmy się z gościnnością: w muzeach, szkołach, no i oczywiście w domach prywatnych, gdzie pożegnania były na prawdę polskie, tzn. w progu przy drzwiach trudno było się rozstać! .

Warto dodać, iż ze szczególną radością, ale i w poczuciu wagi miejsca, złożyliśmy wizytę w Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach. Święta Urszula – ta ziemiańska córka, wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II jest patronką ziemiaństwa polskiego, a w tym roku założone przez nią Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (Urszulanek Szarych) obchodzi 100-lecie istnienia.

Za możliwość odwiedzenia poszczególnych obiektów dziękujemy serdecznie:
– Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie (Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu)
– Muzeum – Pałac w Rogalinie (Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu)
– Muzeum w Winnej Górze (Oddział Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy)
– Muzeum w Koszutach
– Muzeum – Izba Pamięci Władysława Reymonta w Kołaczkowie
– Dyrekcji Zespołu Szkół w Czaczu, a w szczególności p. Ilonie Koniecznej, nauczycielce historii, która z wielką pasją oprowadziła nas po salach i piwnicach pałacu Żółtowskich oraz opowiedziała historię Czacza
– Instytutowi Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, a w szczególności p. dr. Zdzisławowi Bernackiemu oraz p. Sylwii Sobczyk, kierowniczce Stacji Badawczej Instytutu w Turwi
oraz osobom prywatnym, które poświęciły swój czas, służąc nie tylko rozmową towarzyską, ale też przepięknie opowiadając nam o miejscach, do których zajechaliśmy, a zatem:
– pp. Gustawowi i Magdalenie Czartoryskim,
– p. Wandzie Niegolewskiej,
– pp. Adamowi i Joannie Borowskim,
– pp. Krzysztofowi i Jego Rodzicom Janowi Gabrielowi i Marii Kwileckim,
– p. Antoniemu Chłapowskiemu,
– p. Danucie Prus-Głowackiej,
– p. Andrzejowi Heydlowi,
– p. Jerzemu Mańkowskiemu,
– p. Mikołajowi Pietraszakowi-Dmowskiemu i p. Natalii
– p. Tadeuszowi Zyskowi,
– p. prof. Janowi Skuratowiczowi,
– p. Piotrowi Twardowskiemu
– Rodzinie Fiedlerów.

Serdeczne podziękowania również kierujemy do organizatorów głównych: Józefa i Joanny z Moraczewskich-Trzecieskich Gwiazdowskich, za zawsze cenną poradę i dzielenie się wiedzą o Wielkopolsce Władysławowi Sobańskiemu.
I wreszcie, podziękowania tym spośród nas, którzy wzięli na siebie odpowiedzialne zadanie kierowania samochodami: Józefowi Gwiazdowskiemu, Witoldowi Ziętarze, Bogusławowi Stefańskiemu i Marcinowi Schirmerowi; przejechaliśmy całą trasę zdrowo i bezpiecznie!
I przejechaliśmy ją również w poczuciu odpowiedzialności za samych siebie i spotykanych osób, czyli była to “pandemiczna” wyprawa w maseczkach i częstym przemywaniem rąk płynami odkażającymi.

A zatem, do zobaczenia na kolejnych szlakach po dworach i pałacach!