Blog

PREZES PTZ W RZECZPOSPOLITEJ: NIE DAMY SIĘ ZASTRASZYĆ

CIOS W PRAWO WŁASNOŚCI

– Nie ma mienia polskiego czy żydowskiego. Jest mienie dawnych właścicieli, za które należy się rekompensata. Drogę do niej może zamknąć nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego” – mówi dr. Marcin K. Schirmer, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego w artykule, wyjaśniającym i prostującym nieścisłe informacje, dotyczące dyskutowanej nowelizacji.

(…) W obecną sytuację wpisuje się zatrzymanie przez państwowe służby ważnego działacza środowiska ziemiańskiego, który od wielu lat z mozołem odbudowuje swój rodzinny pałac, którego nie odzyskał, lecz sam odkupił od państwa. Co jest szczególnie zdumiewające, zatrzymanie odbyło się dokładnie w dniu, w którym miało odbyć się pierwotnie pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego.

Wśród wielu zatrzymanych to właśnie działacz ziemiański nie otrzymał możliwości wyjścia z aresztu za kaucją. Nie jest to niebezpieczny przestępca, ale szanowany w Polsce i znany ze swoich działań charytatywnych na rzecz polskiej kultury filantrop. Współfinansował m.in. sprowadzenie do polski zaginionych w trakcie drugiej wojny światowej 20 obrazów z kolekcji Potockich i wyremontował polską kaplicę w Czeczelniku na Ukrainie. Dziś jest w trakcie budowy kościoła w Guzowie, który powstaje, by spełnić obietnicę jego przodka daną lokalnej społeczności. Jego działalność na polu restytucji mienia dla potomków rodzin ziemiańskich od dawna była dla niektórych solą w oku.

Odbieramy samo zatrzymanie oraz ten całkowicie niepotrzebny i niczym nieuzasadniony areszt jako próbę zastraszania całego środowiska ziemiańskiego, aby nie podejmowało działań sprzeciwiających się nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego. (…)

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/307139991-Marcin-K-Schirmer-Cios-w-prawo-wlasnosci.html?fbclid=IwAR1464gWyZAXE3FGeqbxDXBDNRmP1iyD5Ut5y5Rx38h-vriEWSckdtOLGtA